Ihličková tlač
Uvedenie technológie ihličkovej tlačiarne sa datuje do roku 1925. Bola populárna pre domáce použitie a malé kancelárie až do neskorých 90tych rokoch. Princíp tlačiarne je v použití tlačovej hlavy so súborom tenkých drôtov, nazývaných ihličky, ktoré sa vysúvajú pomocou elektromagnetov a „bodajú“ do papiera skrz atramentovú pásku, čím vytvárajú požadovaný obrazec. Počet ihličiek určuje hustotu tlače, zvykne byť od 9 do 24. Tieto typy tlačiarní už umožňujú použitie viacerých typov fontov a grafík.
Výhodou tejto technológie sú nízke náklady na tlač a v prípade použitia kopírovacieho aj tlač viacerých kópií naraz. Technológia je dlhoročne ustálená a stabilná, ešte aj v súčasnosti sa vyrába bez „cost-cuttingových“ aktivít výrobcov. Jej typické súčasné použitie sú tlačiarne registračných pokladní, alebo kde je potrebné realizovať tlač na predtlačené formuláre, napr. technické preukazy aut apod.
Nevýhodou je vyššia hlučnosť tlače a jej pomalšia rýchlosť.
Obr.: Ihličková tlačiareň (zdroj: https://en.wikipedia.org)
Xeroxovanie (fotokopírovanie)
Táto technológia bola pôvodne nazývaný „xeroxovanie“ podľa spoločnosti Haloid Xerox, ktorá ju vynašla, patentovala a v komerčnej podobe uviedla na trh v roku 1959 pod názvom Xerox 914. Kopírovacia kapacita bola 7 výtlačkov za minútu a 100.000 za mesiac. Toto zariadenie bolo vôbec jedným z najúspešnejších produktov firmy Xerox.
Zaujímavosťou je, že kvôli tendencii tohto zariadenia prehrievať sa a následnej hrozby vzniku požiaru, Haloid Xerox začal ku kopírke dodávať aj „protipožiarni kit“, čo bol vlastne malý hasiaci prístroj.
Princíp využíva elektrostatické náboje a svetlo na senzibilizáciu určitých častí papiera podľa predlohy. Následne vstreknutá farba sa naviaže na tieto senzibilné miesta a vytvorí požadované zobrazenie.
Fotokopírovanie je aj v súčasnosti preferovanou technológiou na kopírovanie vysokopočetných duplikátov. Umožňuje rýchle a lacné vytváranie kópií dokumentov.
Obr.: Prvá automatická kopírka Xerox 914 (zdroj: http://xeroxnostalgia.com)
Atramentová tlač (Inkjet printing)
Prvé komerčné atramentové „inkjety“ boli uvedené na trh v roku 1951. Napriek tomuto skorému dátumu boli atramentky schopné reprodukovať digitálny obraz generovaný PC až v 70tych rokoch. Ťažko určiť konkrétnu osobu, alebo firmu, ktorá za tento vynález nesie honor prvenstva. Viacero značiek rozvíjalo túto technológiu súbežne. „Pioniermi“ vývoja boli firmy Epson, Canon, HP a Brother. Pravdepodobne prvou takou populárnejšou tlačiarňou bol Siemens z roku 1977. No väčší boom nastal až v roku 1988, uvedením modelu DeskJet od HP.
Princípom technológie je použitie trysky rozprašujúcej atrament na papier, plast, alebo iný substrát. Pred vstrekom je atrament v priestore komory za tryskou ohriaty v závislosti od typu technológie buď odporovým telesom, piezoelektrickým elementom, alebo ultrazvukom.
Postupným vývojom tejto technológie, sa táto stala najpreferovanejšou formou tlače, dokonca vrátane tlače profesionálnych lesklých fotografií. Atramentové tlačiarne sú na trhu ponúkané v širokom cenovom intervale, od lacných domácich tlačiarní dostupných širokej verejnosti až po drahé hi-end profi mašiny.
Obr.: Terminál Siemens PT80 z roku 1977 (zdroj: http://www.computerhistory.org)
Pokračovanie nabudúce …
PrintMaster
Zdroj:
https://blog.inktonerstore.com
https://www.storyboardthat.com
Celá debata | RSS tejto debaty