Založ si blog

3 spôsoby na identifikáciu podvodných mailov

Phishing scams, resp. podvodné emaily ostávajú primárnou metódou hackerov na získanie osobných dát potenciálnych obetí. Email je vďaka jeho rozšírenosti najzraniteľnejšou formou komunikácie a je relatívne ľahké pomocou neho vytvoriť dôveryhodnú podvodnú identitu.

Pre kyberzločincov reprezentuje email ľahký spôsob prieniku do prostredia požadovanej organizácie. Platí to obzvlášť pri veľkých spoločnostiach a podnikoch, kde sa nie všetci zamestnanci osobne navzájom poznajú.

To je hlavným problémom kyber bezpečnostnej politiky, ľudský faktor ako jej najdynamickejšia zložka. Môžete vystavať najsilnejšiu, najväčšiu bezpečnostnú stenu okolo infraštruktúry vašich dát, ale stačí nepozornosť jedného zamestnanca a do systému si nešťastne prizvete nepozvaného hosťa.

Kvôli tejto skutočnosti by každá solídna firemná kyberpolitika mala uvažovať aj o procese vzdelávania zamestnancov vzhľadom na zlepšenie ich schopnosti rozpoznávania podozrivých emailov. Súčasťou tejto politiky by mal byť aj zadefinovaný proces čo robiť v prípade, ak sa takýto email vyskytne.

Dôležitým faktom je, že tento obranný prístup sa spolieha na schopnosť každého jednotlivého zamestnanca identifikovať hrozbu a včas ju reportovať príslušným bezpečnostným technikom.

 

Dosiahnite lepšiu úroveň bezpečnostného zabezpečenia a zahrňte nasledujúce „červené vlajočky„ do Vašej firemnej kyber-bezpečnostnej procedúry:

 

Podobné, ale nie zhodné meno odosielateľa

Meno v adrese odosielateľa, ktoré nie je úplne totožné s názvom spoločnosti, v ktorej mene je útočníkova snaha prezentovať sa, je najľahšie odhaliteľným znakom, napovedajúcim nám, že sa jedná o podvodný mail. Veľmi často sa kyber útočník snaží pri komunikácií vydávať za zástupcu veľkej spoločnosti so silnou reputáciou. Aj keď sa nám políčko „Od“ v našom mailovom klientovi javí byť v poriadku, reálna emailová adresa odosielateľa nemusí presne korešpondovať s danou spoločnosťou.

Napríklad, je veľký rozdiel medzi: “PrintMaster.sk” a “ Print-Master.sk ”. Vytvorenie URL adresy s názvom firmy rozdeleným čiarkou je známou praktikou pri realizácii podvodných emailov.

Bohužiaľ je pre útočníkov extrémne jednoduché vytvoriť si falošnú adresu akejkoľvek požadovanej firmy, no zároveň je to pre potenciálnu obeť relatívne ľahko detekovateľnou praktikou. Treba sa však mať na pozore a sledovať aj ďalšie faktory.

 

Vyžadovaná urgentná akcia

Od kedy kyber-kriminálnici vytvárajú falošné emailové adresy, teda snažia sa o personifikáciu s autoritatívnou značkou, túto taktiku zvyčajne kombinujú s ďalšou, a to žiadosťou o urgentné poskytnutie citlivých dát. Častým prípadom je imitovanie mailu z finančného oddelenia, vyžadujúceho daňové priznania všetkých zamestnancov, čo sú dáta ktoré kyber-kriminálnikov skutočne zaujímajú.

Firemná bezpečnostná kyberpolitika by mala zabezpečovať dôkladnú verifikáciu „urgent action“ emailov, alebo jednoduchšie vyžadovať komunikáciu urgentných akcií prostredníctvom zabezpečenejších kanálov než je email.

Jedným zo spôsobov ako reagovať na túto hrozbu v prípade jej uskutočnenia je vyžadovať od zamestnancov neodkladný priamy, alebo telefonický kontakt so svojimi nadriadenými. Príležitostné obťažovanie výkonného manažéra je ďaleko preferovanejšie než neuvážený únik vysoko citlivých dát, ktorý môže generovať rozsiahlu verejnú nedôveru v danú spoločnosť .

 

Vložené linky

Väčšina emailov obsahuje aj vložené linky – tie výrazne uľahčujú nasmerovanie obete k webom a dátam k nim referujúcim v tele emailu. Nie je vhodné spoliehať sa na vložený link ak sa chceme dostať  k referovanej URL, je lepšie prepísať danú URL ručne do svojho prehliadača a ak je pravdepodobné že ju v budúcnosti bude používať častejšie, tak aj uložiť medzi svoje záložky.

Nie len falošná emailová adresa môže byť vytvorená za účelom oklamania obete a získania citlivých dát, obdobne sa môže prezentovať aj samotná doména. Väčšina ľudí nie je príliš familiárna s DNS štruktúrou a napohľad legitímny link pre nich vyzerá dostatočne dôveryhodný.

Napríklad: “info.SerioznaDomena.sk” referuje na informačnú stránku s legitímnymi doménami. Hacker však vytvorí falošnú doménu “SerioznaDomena.PodozrivaDomena.sk”, spoliehajúc sa na fakt, že väčšina potenciálnych obetí po zaregistrovaní prvého slovného spojenia „SerioznaDomena“ poľaví v ostražitosti a akceptuje dôveryhodnosť linku.

Hackeri v dnešnej dobe dokážu sfalšovať doménu aj do tej miery, že vyzerá presne ako doména s ktorou sa chcú personifikovať, použijúc medzinárodný formát symbolov. Žiadne ľudské oko nevidí rozdiel. Čiže dobrou kyber-bezpečnostnou praktikou je upovedomenie zamestnancov nech sa spoliehajú na vlastné URL uložené v záložkách.

 

Stali ste sa obeťou hackera? Čo robiť po útoku

Ak sa Vám alebo Vášmu kolegovi podarilo otvoriť a kliknúť na podozrivý email, nezúfajte, ešte stále je čas na formuláciu a aplikáciu protiopatrenia. Útoky podvodných mailov nezačínajú okamžite po stiahnutí súboru s malvérom – určitú chvíľu to trvá kým sa program napolohuje v sieťovej infraštruktúre a začne páchať väčšie škody.

 

PrintMaster.sk

 

Zdroj: https://www.xerox.com

5 najpopulárnejších techník pre tlač vizitiek

23.10.2018

Uvažujete o nových vizitkách, ale neviete si vybrať z množstva ponúkaných alternatív? Radi by sme Vám uľahčili proces výberu a predstavili 5 najčastejšie používaných techník výroby vizitiek. Váš návrh sa tak môže lepšie prispôsobiť Vášmu obchodnému štýlu a stále vyzerať vysoko profesionálne. Laserové vyrezávanie Táto technika sa v [...]

Print Marketing je stále živý

12.10.2018

Print Marketing v digitálnom veku V súčasnosti už viete nájsť všetko online. Časopisy, noviny, dokonca aj knihy, všetko prechádza do digitálnej podoby. Ako je potom možné, že je print-marketing stále živý? Obzvlášť keď predstavitelia marketingového odvetvia hlásajú „print je mŕtvy“. Napriek tomu je ale evidentné že tlač si drží svoje pozície aj v [...]

Ako eliminovať zasekávania papiera počas tlače

03.10.2018

Jeden s klasických bolehlavov súvisiacich s tlačením papiera je jeho občasné zasekávanie sa. Papier počas procesu tlačenia prechádza sústavou valcov, túto trajektóriu pohybu nazývame jednoducho dráha papiera. Používaním tlačiarne dochádza k opotrebovaniu jednotlivých dielov, vnútornému znečisteniu od pôsobenia šmykových napätí, znečisteniu z exteriéru [...]

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Rusko Čína prezident návšteva

Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat

20.03.2023 18:17

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy len tri dni potom, čo Haag vydal na Vladimira Putina zatykač pre podozrenie zo spáchania vojnového zločinu.

Nadežda Babiaková, Ján Budaj, Banská Štiavnica

Nie všetky objekty v Banskej Štiavnici boli poistené. Budaj požičal budovu žiakom z umeleckej školy

20.03.2023 17:51

Po víkendovom požiari v Banskej Štiavnici sú poškodené viaceré objekty. Bez strechy nad hlavou zostali aj deti zo základnej umeleckej školy, ktorá sídlila v historickom centre.

printmaster

Autorizovaný servis tlačiarní, predajca tonerov. Košice.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 106351x
Priemerná čítanosť článkov: 3798x

Autor blogu

Kategórie