Založ si blog

Ako si ochrániť dáta v dnešnom svete

Čoraz častejšie počúvame o hackerských útokoch a útokoch na zabezpečenie rôznych aplikácií, mailov, elektronických zariadení. Bohužiaľ nie je to len záležitosť iných ľudí a firiem, potenciálnou obeťou sa môže stať každý kto aktívne využíva moderné zariadenia a internet.

Zhodnoťte svoje riziká a aplikujte pár jednoduchých krokov na zabezpečenie Vás a vášho biznisu.

 

 

Ste skutočne tak zabezpečený ako si myslíte?

Kedy ste si naposledy zmenili heslo do vášho počítača alebo iného používaného zariadenia, prípadne aplikácie? Máte rozličné heslá pre každé zariadenie zvlášť? A čo vaša tlačiareň, je bezpečná?
Možno by ste neverili, ale iba menej ako 2% dnešných tlačiarní je odolných voči ataku z vonku. Väčšina ľudí nemení predvolené nastavenie hesla, čo hackerom uľahčuje prístup do systémových dát, sieťových informácií a dokonca aj sťahovaniu tlačených dokumentov z tlačiarne.
Kľúčovým je považovať každé vaše zariadenie, doma či v práci, za mini počítač:

• Nastavte si iné heslo pre každé jedno zariadenie, vrátane každej aplikácie, alebo webového prihlasovania.
• Zmeňte predvolené heslo hneď po nainštalovaní vašej tlačiarne. Vytvorte ho dostatočne komplexné a dlhé.
• Uistite sa, že vaša tlačiareň obsahuje najaktuálnejšie bezpečnostné rozšírenia.
• Nezabudnite aktualizovať vaše heslá pravidelne.

 

Berte si svoju bezpečnosť so sebou.

Myslite na to, koľko informácií máte prístupných vo svojom telefóne – kontakty, sms, emaily, predvolené prístupové heslá pre sociálne média, bankové detaily atď. Okrem nastavenia silných hesiel môžete s narušením bojovať aj nasledovne:

• Ak aktuálne nepoužívate funkcie WI-FI, Bluetooth a GPS, majte ich radšej vypnuté. Znížite tým vašu detekovateľnosť.
• Buďte ostražitý pri používaní verejne dostupných sietí.
• Aktualizujte pravidelne svoje antivírové softvéry a buďte extra opatrný pri sťahovaní softvéru z webu, hlavne na služobných zariadeniach.
• Zálohujte bezpečne a pravidelne svoje dáta do cloudu, alebo na zabezpečený server.

 

Pre väčší kľud na duši, aplikujte vo vašom počítači aj ďalšie bezpečnostné kroky.

• Uistite sa, že sú harddisky zabezpečené – všetky informácie by mali byť zašifrované. Toto nie je len zabezpečenie proti atakom, ale môže byť nápomocné aj pri opätovnej obnove dát, ak bude potrebná.
• Ochrana voči SPAMu a vírusom – naučte sa detekovať podozrivé maily a vhodne s nimi manipulovať, vyhnete sa tak zbytočným vírusom.
• Pravidelne čistite staré zložky od nepotrebných a nepoužívaných súborov.
• Dajte pozor aj pri likvidovaní starých technológii (počítače, tlačiarne, disky …), aby ešte stále neobsahovali citlivé dáta.

 

 

Zaobchádzajte s vytlačenými dokumentmi obozretne.

Keďže sa vaša tlačiareň nachádza na sieti, môže to byť práve tým miestom úniku informácií. Zabezpečte vašu sieť a buďte o krok vpred tým, že zabezpečíte aj tlačiareň:

• Ponechané dokumenty – nenechávajte vytlačené dokumenty ponechané v tlačiarni, popr. používajte technológiu, ktorá bezpečne uskladní dokumenty v zariadení až pokým ich vy neuvoľníte a neprevezmete.
• Ak tlačíte citlivé dokumenty, nevyhadzujte ich do koša, ale skartujte ich čo najskôr.
• Dáta na disku tlačiarne; vaša tlačiareň má taktiež hard disk. Uistite sa že sú dáta zašifrované a že ich tlačiareň po vytlačení dokumentov odstráni.
• Scannované dáta – môžu sa nachádzať na vašej sieti. Inštalujte program na ich automatické odstránenie po odemailovaní, uložení, alebo vytlačení scannu.
• Prístup k tlačiarni – súčasťou množstva dnešných tlačiarní je program na vytvorenie rôznych stupňov autorizácie obsluhy tlačiarne. Nie je to len záležitosťou bezpečnosti, ale aj úspory nákladov na zbytočnú tlač neautorizovaných osôb.

 

PrintMaster.sk

 

Zdroj:

https://xerox.com

5 najpopulárnejších techník pre tlač vizitiek

23.10.2018

Uvažujete o nových vizitkách, ale neviete si vybrať z množstva ponúkaných alternatív? Radi by sme Vám uľahčili proces výberu a predstavili 5 najčastejšie používaných techník výroby vizitiek. Váš návrh sa tak môže lepšie prispôsobiť Vášmu obchodnému štýlu a stále vyzerať vysoko profesionálne. Laserové vyrezávanie Táto technika sa v [...]

Print Marketing je stále živý

12.10.2018

Print Marketing v digitálnom veku V súčasnosti už viete nájsť všetko online. Časopisy, noviny, dokonca aj knihy, všetko prechádza do digitálnej podoby. Ako je potom možné, že je print-marketing stále živý? Obzvlášť keď predstavitelia marketingového odvetvia hlásajú „print je mŕtvy“. Napriek tomu je ale evidentné že tlač si drží svoje pozície aj v [...]

Ako eliminovať zasekávania papiera počas tlače

03.10.2018

Jeden s klasických bolehlavov súvisiacich s tlačením papiera je jeho občasné zasekávanie sa. Papier počas procesu tlačenia prechádza sústavou valcov, túto trajektóriu pohybu nazývame jednoducho dráha papiera. Používaním tlačiarne dochádza k opotrebovaniu jednotlivých dielov, vnútornému znečisteniu od pôsobenia šmykových napätí, znečisteniu z exteriéru [...]

Rusko, Ukrajina, vojaci, vojna na Ukrajine, pohraničná stráž

Na začiatku to boli davy dobrovoľníkov, dnes prišla únava. Ukrajina sa napriek tomu snaží posilniť armádu

01.12.2023 13:33

V marci stáli pri obvodnom úrade na Ukrajine davy vlastenecky zmýšľajúcich ľudí. Teraz už tam davy nie sú.

sanitka

Pacient môže čakať niekoľko hodín a príde bežná dodávka, kritizuje NKÚ rezort zdravotníctva

01.12.2023 12:40

Aj takú podobu môže mať využívanie ambulantnej dopravnej zdravotnej služby.

Ruský generál Zavadskij

Šliapol na mínu. Rusi prišli na Ukrajine o ďalšieho generála

01.12.2023 12:20

Na Ukrajine prišiel o život ďalší ruský generál, a to pravdepodobne už siedmy.

printmaster

Autorizovaný servis tlačiarní, predajca tonerov. Košice.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 114307x
Priemerná čítanosť článkov: 4082x

Autor blogu

Kategórie