Historický vývoj tlačiarní III

22. mája 2018, printmaster, Nezaradené

Pokračovanie z minula …

 

Laserová tlač

V súčasnosti jeden z najpreferovanejších a najrozšírenejších spôsobov tlače. Princíp technológie využíva laserový lúč na zmenu náboja na fotovalci, resp. na vykreslenie predlohy na fotovalec zmenou náboja daných oblastí tlače. Tieto oblasti následne absorbujú tonerový prach, ktorý sa prenesie na papier a zapečie v zapekacej peci.

Vznik technológie sa datuje do konca 60tych rokov. Na začiatku jej vývoja figurovali značky HP, Canon, Xerox, Diablo. V roku 1969 firma Xerox uviedla na trh model s označením 9700, no jeho cena 350.000 USD ho potencionálnym užívateľom značne zneprístupnila.

Skutočným iniciátorom lacných dostupných laseroviek bola japonská firma Canon, ktorá začiatkom 80tych rokoch so svojim modelom LBP-CX hľadala v US silného partnera na dodávky jej novej technológie a vývoj a uvedenie OEM tlačiarne v stolových rozmeroch na americký trh. Po počiatočných neúspešných jednaniach so Xeroxom a Diablom, zakotvila v HP a tým začala spolupráca na jednom z najväčších míľnikoch v histórií tlače – stolovej tlačiarni LaserJet. Pre HP to bol komerčný megaúspech, ktorý táto firma nepredčila už asi žiadnym iným produktom.

 

Obr.: Prvá stolová laserová tlačiareň HP LaserJet z roku 1984 v predajnej cene 3.500 USD (zdroj: http://www.hp.com)

 

Digitálna tlač

Táto technológia umožňuje tlač priamo z PC a ďalších zariadení. Tlačová predloha (dokumenty, obrázky …) je digitalizovaná a jej zobrazenie definuje ukladanie toneru alebo atramentu na substrát. V podstate ako jediná k otlačeniu nepoužíva tlak, alebo nejaký medzičlánok tlače, čiže digitalizovaná predloha je prenášaná na papier rovno z počítača, bez použitia akéjkoľvek tlačovej formy.

História digitálnej tlače siaha v prípade laseroviek do začiatku 70tych rokoch (firma Xerox), aj keď do komerčnej sféry a domácností sa dostali oveľa neskôr. Digitálne atramentky sa v kanceláriách a domácnostiach ujali v 90tych rokoch.

V minulosti bola kvalita digitálnej tlače napriek snahe výrobcov na nízkej úrovni a ťažko konkurovala iným technológiám.

Súčasnosť digitálnej tlače patrí elektrografickej tlači (laserovky) a tlači na báze inkjetu (atramentky). Celý proces je riadený počítačom.

 

Obr.: Jedna z prvých veľkoformátových digitálnych tlačiarní IRIS 3044 z roku 1985, určená predovšetkým na reprodukciu umeleckých diel, plagátov, novín, časopisov, apod. (zdroj: https://sdgmag.com)

 

3D tlač

Prvá 3D tlačiareň bola patentovaná už v roku 1984 (Charles Hull). V roku 1993 si MIT patentovali technológiu, ktorá pracovala s práškovým materiálom a tekutým pojivom. Napriek týmto dátumom bola 3D tlačová technológia vycibrená na sériovú komerčnú úroveň až v poslednej dekáde.

Princíp 3D tlače je v postupnom ukladaní a spájaní jednotlivých vrstiev tlačového materiálu na podklad a vytvorenie 3D objektu, na základe digitálnych dát. Je to aditívny, bezodpadový spôsob tlače.

V súčasnosti má široké využitie a jej nové možnosti sa stále objavujú. Je využiteľná či už pri tlači bežných spotrebných predmetov, tak aj pri sofistikovaných medicínskych účeloch (tlač kĺbov). Je široko využívaná v strojárenstve, pri výrobe prototypov súčiastok, alebo makiet zariadení.

 

Obr.: Prvá 3D tlačiareň z roku 1983 (Charles Hull), (zdroj: https://3dprint.com)

 

PrintMaster

https://printmaster.sk

 

Zdroj:

https://blog.inktonerstore.com

https://www.storyboardthat.com

https://en.wikipedia.org

http://information-on-technology.blogspot.sk