Z čoho je vyrobený tonerový prach?

17. apríla 2018, printmaster, Nezaradené

Tonerový cartridge je predmet, ktorý je síce súčasťou nášho každodenného života, pracovného a súkromného zároveň, no v skutočnosti jediným prípadom kedy ho fyzicky vidíme, je ak tlačiareň vypovie službu a požaduje výmenu. Vtedy sme nútení rozbaliť novú kazetu, otvoriť dvierka, vymeniť ju za starú, zavrieť dvierka a tým to pre nás opäť hasne až do ďalšej výmeny.

Ak ste si zo zvedavosti položili otázku čo sú tie mikro prachové čiastočky vôbec zač, pokusíme sa na ňu odpovedať.

 

Predtým ešte jedno upozornenie: Prosím nepokúšajte sa rozoberať tonerový cartridge, neporiadok ktorý spôsobíte Vás bude sprevádzať celé mesiace.

 

Takže z čoho presne tonerový prach pozostáva?

 

Tonerový prach je ekvivalentom atramentu, no jeho skupenstvo je tuhé, nie kvapalné. Prach sa používa v laserových tlačiarňach, atrament v atramentových. Pôvodne bol toner vyrobený len z uhlíka, drveného na požadovanú frakciu. Dnešný tonerový prach je mixom viacerých ingrediencií. Špecifické požiadavky na rozličné typy laserovej tlače variujú pomerové množstvá jednotlivých kompozícií podľa potreby konkrétneho typu laserovej tlače.

 

Chemické zloženie moderných laserových toneroch je nasledovné:

 

Dominantnou zložkou sú polyméry, konkrétne styrénové akryláty, miešané s karbónovým prachom. Tieto plastické častice sú tepelne citlivé, tým že sa v zapekacej peci natavia, zabezpečia lepšiu priľnavosť tlačovej predlohy na papier.

 

Dôležitou súčasťou je oxid železitý, (čo je v podstate „hrdza“), vďaka nemu je zmes schopná prijať magnetický náboj, aby došlo k nalepeniu prachu na rotujúci fotovalec, no len do pozícií definovaných obrazcom, ktorý je vytvorený laserom podľa predlohy. Laser pri kontakte s valcom mení jeho statický náboj v kontaktných miestach a toner sa následne na tieto miesta nalepí.

 

Obr.: Zjednodušený princíp laserovej tlače

 

Pigment je aditívnou zložkou definujúcou výslednú farbu tonerového prachu. Štandardná škála používaných farieb sa nazýva CMYK, kde C (cyan – azúrová) M (magenta – purpurová) Y (yellow – žltá) K (black – čierna).

 

Obr.: CMYK paleta tonerových farieb

 

Pre stabilitu výslednej zmesi a zabránenie tvorby hrudiek sa používajú prídavky kremičitého pieskuvosku.

Výsledný produkt je typickým tonerovým prachom používaným v moderných laserových tlačiarňach.

 

PrintMaster

https://printmaster.sk

 

Zdroj:

http://www.dell.com

https://en.wikipedia.org

https://www.sprint-ink.co.uk

https://informatics.buzdo.com